Motor Ve Şanzıman Takozu Nedir Ne İşe Yarar ?


Motor ve şanzıman takozu çeşitli isimlerle karşımıza çıkabilen bir otomobil parçasıdır. Motor takozu, motor ve şanzıman takozu, motor kulağı gibi isimleri bulunan bu parça motor ve şanzımanı şasiye parçasına entegre eden, bunların taşınmasını sağlayan harici bir taşıma parçasıdır. Bunun yanı sıra motor çalışması sonucu araçta oluşan titreşimi ve motorun kendisinde oluşan sarsıntıyı sistemli bir şekilde işlevi gereği minimum seviyeye indirerek işlevini gerçekleştirir. Aracın çalışma prensibi olarak bir enerji gereksinimi vardır ve bu enerjiyi açığa çıkaran yakıt yakımı motorun çalışmasına sebep olur, bunun doğal sonucu olarak çalışma sırasında titreşimler oluşur.

 

Motor kulağı veya motor ve şanzıman takozu ismi verilen bu parçalar motorun enerji üretimine başlaması vesilesiyle oluşarak açığa çıkan titreşimleri absorbe eder. Araç seyir halinde iken motor ve şanzıman parçaları birbirlerine entegre biçimde araçla beraber hareket etme refleksi gösterir. Bu parçaların oluşturduğu hareket, herhangi bir problem yaşatmaması adına motor ve şanzıman kulakları vesilesiyle kontrol edilmeye muhtaçtır. Yani enerji üretimi sağlayarak aracın seyrini sağlayan motorun olması gerektiğinden fazla hareket etmesini bu parçaların sorunsuz biçimde çalışmasına borçluyuz. Motor ve şanzıman takozlarının söz konusu araçların modellerine, markalarına ve içlerindeki sistematik yapılarına göre değişiklik gösterme ihtimalleri saklı olmakla beraber genellikle 4 adet parçadan oluştuklarını söyleyebiliriz.
 

Sıklıkla Karşılaşılan Sorunlar

 

Motor ve şanzıman takozlarının bir başka ismiyle motor kulaklarının ana işlevi olan sarsıntı ve titreşimleri azaltma görevini yerine getirmemeye başlaması sonucu ortaya çıkan eskisinden daha kuvvetli ve sesli sarsıntılar, gaza basma kalkış ve vites değişikliği gibi durumlarda motor kısmından çarpma seslerinin gelmesi, arabanın büyük sarsıntılar yaşaması ve sallanması, araba rölantideyken ve yahut da diğer devirlerde direksiyonunuzun ve kabininizin titreşmesi, ani stoplar gibi durumlar bu parçanın arıza verdiğinin sinyalcisi olabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmanız durumunda teknik desteğe başvurmalısınız çünkü bu tip sorunlar arabanın iç dengesinin bozulduğunun, motorun ve şanzımanın sistem içerisindeki konumlarındaki olası değişikliklerin habercisi olabileceği gibi daha büyük problemlerin de sinyalini veriyor olabilir. Motor çalışması ve üretilen enerjinin aktarımı gibi daha bir hayli ciddi problemleri beraberinde getirmemesi adına motor ve şanzıman takozlarının sağlığına