Menu
Sepetiniz

Hareketlendirici

Hareketlendirici kategorisinde, otomotiv sektöründe kullanılan birçok yedek parça sayılabilir. Hidrolik sistemler, pnomatik sistemler, mekanik hareketlendiriciler gibi alt kategorileri bulunan bu parçaların, yine birçok farklı üretici tarafından üretimi söz konusudur. Motor içi parçalar, kalorifer, cam kaldırma motorları ve kimi araçlardaki seviye ayarlayıcı parçaların tamamına hareketlendirici parçalar denir. Ancak otomotivde Hareketlendirici olarak en yaygın biçimde tanımlanan parça, kalorifer ve klima elemanlarından olan klima hareketlendirici motorudur. 

Hareketlendirici klima ayar elemanı, modern araçlardaki elektronik ayarlı mekanizmaları yöneten sistemdir. Manuel olarak değiştirilmeyen, bir ekran veya kontrol panelinden tuşlar vasıtasıyla değiştirilen klima sıcaklığının ayarlanmasında bu parça görev yapar.

Hareketlendirici, kalorifer veya klimanın sıcak ve soğuk kısmının flaplerden ne kadar hava aktaracağını, bu kanalları açıp kısarak ayarlayan sistemdir. Elektro-mekanik bir parça olan hareketlendirici motor,  her marka ve model için farklı olarak üretilir.

Hareketlendirtici Olmazsa Araç Çalışmaz mı?

Hareketlendirici, aracın çalışması için temel bir fonksiyon değildir. Ancak, kalorifer sisteminin ısı ayarı yapılması için bu parça hayati öneme sahiptir. Bu motorun olmaması durumunda kaloriferin veya klimanın sıcaklığı değişmeyecek, araç için iklimlendirme imkansız hale gelecektir.

Kimi araçların müzmin sorunlarından bir tanesi olan hareketlendirici arızaları halinde, bu parçanın değişmesi yegane çözüm olarak tanımlanır. Plastik bir yapı olan bu parça, sürekli kullanım durumunda tırnakları veya iç motorun zarar görmesi nedeniyle işlevsiz hale gelebilir ve bu durumda revizyon kiti yada yeni bir motorla değiştirilmesi söz konusu olur.

Hareketlendirici Fiyatları

Hareketlendirici fiyatları, her marka ve model için farklıdır. Bu ürünlerin orijinal marka üreticisinden temin edilmesi mümkün olabildiği gibi, orijinal markanın tavsiye ettiği yan sanayi markalardan veya fasın sanayi ürünlerinden temin edilmesi de mümkündür.

Tüm yedek parça fiyatlarında olduğu gibi ürünün menşei ve üretim kalitesi; maliyetleri üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Hareketlendirici fiyatları da bu kriterlere bağlı olarak değişir. Örneğin, Mercedes Benz tarafından üretilen orijinal parça ile Valeo tarafından üretilen parçanın fiyatı aynı değildir.

Sitemizde, tüm otomotiv yedek parça ürünlerine kolaylıkla ulaşabilir, uygun fiyatlarla ve tercih ederseniz taksitle satın almanız, mümkün olabilmektedir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.