Menu
Sepetiniz

Kurutucu

Klima sistemlerinin tamamında bulunan Kurutucu, klimanın verimli biçimde çalışması için elzem parçaların başında gelir. Klimanın kondenserden gelen soğuk gazı dolaştırdığı iç peteklerin hava sıcaklığındaki değişim nedeniyle nemlenmesi söz konusudur. Bu durumda iki sonuç ortaya çıkacaktır. 

Bunların birincisi, petekten akan suların aracın içine dolması, diğeri ise peteklerin verimli biçimde çalışmamasıdır. Tabii bunların doğal sonucu olarak; nem araç içinde sağlıksız bir ortama neden olur. Ayrıca ısı dinamiği ilkeleri gereği, soğuk hava üretebilmek için havanın kuru olması daha ekonomik şartları ortaya çıkarır. 

Kurutucunun bir diğer fonksiyonu ise hava sıcaklığı ne olursa olsun, camların buğu yapmasını engelleme durumudur. A/C konumunda sıcaklık seviyesi fark etmeksizin camların kuruması, bu aracın doğal sonuçlarından bir tanesidir.

Kurutucu olmadan klima çalışır mı?

Kurutucu, klimanın genel bileşenlerinden bir tanesidir ve klimaların bu araç olmadan verimli çalışması söz konusu değildir. Aracın nem seviyesinin ayarlanması bakımından bu araç gerekli bileşenlerden bir tanesidir ve klima sisteminin tamamlanmasını sağlar.

Kurutucu arızası nasıl anlaşılır?

Kurutucu arızasının en temel göstergesi, havanın nemli, yoğun ve ağır olmasıdır. Araç içerisindeki kalitesiz hava doğrudan dikkatinizi çeker. Bununla birlikte araç soğumaz. Tabii bunların yanında kurutucu tahliye hattının tıkanması durumu da kurutucu arızasına benzer sonuçlara yol açabilir.

Tahliye hattı tıkandığında, kurutucuda hapsedilen su atılamaz ve araç içerisine akabilir. On konsoldan paspas kısmına temiz su akışı görüyorsanız, bu Kurutucu arızası ve kanal tıkanması sonucunda oluşuyor olabilir.

Kurutucu Fiyatları

Otomobillerdeki soğutma sistemleri genellikle birkaç üretici tarafından sağlanır. Bu bakımdan, bileşenler birbiri ile benzerlik taşır. Behr ve Valeo ve bunlar gibi sayılı global üreticiler tarafından sağlanan bu ürünlerin, yedek parçaları da benzerlik gösterir.

Özellikle grup markalarının klima kurutucu parçaları birbiri ile neredeyse aynıdır. Örneğin, Peugeot ve Citroen ortak parçalar kullanırken, Audi ve Volkswagen de ortak parçaları kullanır. Kurutucu fiyatları ise ürünün üreticisinin kim olduğuna göre değişiklik gösterir.  Orijinal parçalar ile kabul görmüş yan sanayi ürünlerin fiyatları aynı değildir.

Biz sitemizde orijinale en yakın muadil parçaları ve orijinal ürünleri sizlere sunuyoruz. Ürünlerimize dilediğiniz zaman sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.