Menu
Sepetiniz

Pervane

Soğutma sistemi bulunan tüm otomobillerin, pervane bileşeni bulunur. Radyatör ve evaporatörün hemen önünde (kimi araçlarda arkada olabilir) yeterli hava akışının doğal yollarla gerçekleşmediği durumlarda, kanalların soğumasını sağlayan fan görevini gören pervane; soğutma fonksiyonunda hayati öneme sahiptir. Pervane, araç hareketli konumdayken dahi kimi durumlarda yeterli soğutma söz konusu olmayabilir. Bu durumda motorun soğutulması için gerekli olan pervane, klima sisteminin yeterli soğutma yapabilmesi için çoğunlukla çalışır haldedir. Aracın hareket halindeyken dahi evaporatör soğutması için pervane çalışabilir.

Durağan halde veya duraklamalı şehir içi trafikte ise klimanın pervane olmaksızın soğutma yapabilmesi mümkün değildir. Pervanenin verimsiz çalıştığı durumlarda ise yine benzeri şekilde soğutma verimsiz olacaktır.

Pervane Tüm Araçlarda Aynı mıdır?

Pervane tüm araçlarda elbette aynı değildir. Evaporatör yada radyatör büyüklüğüne bağlı olarak aracında soğutma ihtiyaçlarının değişmesi durumu nedeniyle, bu aracın da boyutları değişir. Araç marka ve modeline bağlı olarak pervane büyüklüğü değişebildiği gibi, türü ve sayısı da değişebilir. Örneğin; soğutuculu taşıma araçlarında ayrı bir soğutma birimi söz konusu olduğundan, üretici bu donanıma ek bir pervane de takabilir. 

Pervane Nasıl çalışır?

Otomobillerin fan veya diğer ismi ile pervane donanımı, motor suyu termostatı ve klima beynine entegre çalışır. Pervanenin sürekli çalışma durumu, eski nesil su soğutmalı motorların bazılarında, hava soğutmalı motorların ise tamamında mevcuttur. Ancak yeni nesil motorlarda pervane çalışma ihtiyacı zaman zaman ortaya çıktığından bu donanım, kesintili olarak özel rölelere bağlı olarak çalışır.

Klima kompresörünün klima gazını sisteme pompalamaya başlaması ile birlikte, klima fanı olarak görev yapan pervane, klima gereksinimi olmadığı durumlarda veya klimanın çalışmadığı durumlarda, motor suyu sıcaklığını kaynama noktası olan 100 derecenin altında tutmak üzere, termostat bağlı olarak çalışır. 

Pervane Fiyatları

Araç marka ve modeline göre değişen pervane fiyatları, sitemizde farklı alternatifleri ile size uygun seviyede sunulur. Aracınızla uyumlu pervane modellerini şimdi sitemizden inceleyebilirsiniz. Araç marka ve modeline uygun pervane satın alabilmek için ürün kodlarını incelemenizde fayda vardır. Dilerseniz, konu hakkında bize soru sorabilir ve görüş alabilirsiniz. 

Bu kategoride ürün bulunamadı.