Menu
Sepetiniz

Havalandırma Valfi

Havalandırma valfinin ne olduğunu anlamak için öncelikle gelişim süreci ile birlikte işlevsel evrimini bilmek gerekiyor. Egzoz gazının yaklaşık %75'i yanmamış yakıttan oluşur. Eskiden üretilen araçlarda oluşan bu gazlar karterden atmosfere salınır ve çevre kirliliğine sebebiyet verirdi ancak bu gazların atmosfere salınması 1970'li yıllarda çıkarılan yasalar vasıtasıyla dünya çapında yasaklanmış, bu sayede bir nebze de olsa bu yolla çevrenin kirlenmesinin önüne geçilmiştir. Bu yeni gelen yasalar ile motor üreticileri bu gazları yeniden yakmanın ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanmanın yöntemlerini aramaya başladılar. Bu arayış sonucu bulunan ve bu işlevi gören otomobil parçasına havalandırma valfi ismi verilmiştir.

Ne İşe Yarar?

Bir aracın motorunda yakıt yandığında bazı gazlar oluşur. Bu oluşan gaz kütlelerinin pek çoğu egzoz sistemi vasıtasıyla dışarı salınırken, küçük de olsa bir bölümü pistonların alt tarafından giderek karter kısmına gider. Bu bölüme ulaşan salınan gaz motor yağı ile bir araya geldiğinde tortulaşmaya yol açarak çamur oluşmasına neden olur. Zaman içerisinde bu kalıntılar motorun içerisinde korozyona yol açabilir ve motor bileşenlerine zarar verebilir. Ayrıca, kartere doğru sızan gaz basınç oluşturarak tehlikeli durumlar yaratır ve contanın patlamasına neden olabilir. Bu oluşmuş olan basınç contaya zarar verebilir ve aracın yağ sızdırmasına neden olabilir. Bu gibi durumları önlemek adına kullanılan havalandırma valfi tek yönlü bir sistem olduğundan karterde oluşmuş geri dönüştürülmesi gereken gazı gereken bölüme iletir ama dışarıdan içeriye istenmeyen basınç, gaz, sıvı gibi maddeleri almaz. Lakin sürekli işlevi gereği atık gazları bünyesinde bulunduran havalandırma valfi sistemi zaman zaman sürekli gaz bulundurmasından dolayı sistemsel sıkışıklıklar yaşayabilmekte ve üzerinde zaman içerisinde atık gazlara bağlı tortular oluşabildiği gözlemlenmektedir. Bu gibi durumların yaratacağı sorunlar göz ardı edilemeyecek kadar masraflı ve zararlı olacağından belirli bir düzen içinde değiştirilerek bakım yapılması önerilir. Bu arada karter içerisinde oluşan kirli havanın ve atık gazların salınımını sağlamakla görevli havalandırma valfinin yanında yine karter içerisine temiz hava vererek bu sürkülasyonu sağlamakla yükümlü parçaların olduğunu, bunun sistem içerisindeki sürdürülebilirliği ve devamlılığı sağladığını söyleyebiliriz. 

Model: FEBI 107209
motor havalandirma valfi hortumu kelepce kit golf iv bora rapid a3 1.9 tdi agr alh asv >>> ürün adında geçen tüm araç serilerine uyum sağlamaktadır. Tüm soru ve destek talepleriniz için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan canlı destekten 7/24 bilgi alabilirsiniz ! Keyifli alışverişler ! >>>..
419,33₺
Model: WENDERPARTS MA2124702793
yakit deposu havalandirma valfi (karbonlu) w163 98>05 w251 05>14 w164 05>11 >>> ürün adında geçen tüm araç serilerine uyum sağlamaktadır. Tüm soru ve destek talepleriniz için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan canlı destekten 7/24 bilgi alabilirsiniz ! Keyifli alışverişler ! >>>..
487,94₺
Model: FEBI 172506
yakit deposu havalandirma valfi bmw e60 e87 e90 e92 e93 e83 e84 e70 e85 >>> ürün adında geçen tüm araç serilerine uyum sağlamaktadır. Tüm soru ve destek talepleriniz için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan canlı destekten 7/24 bilgi alabilirsiniz ! Keyifli alışverişler ! >>>..
988,03₺
Model: BOSCH 0280142345
yakit deposu havalandirma valfi caddy iii golf v vi polo cordoba ibiza fabia octavia 1.4 >>> ürün adında geçen tüm araç serilerine uyum sağlamaktadır. Tüm soru ve destek talepleriniz için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan canlı destekten 7/24 bilgi alabilirsiniz ! Keyifli alışverişler ! >>..
462,26₺
Model: FEBI 46426
yakit deposu havalandirma valfi e 36/39/46/53/65 >>> ürün adında geçen tüm araç serilerine uyum sağlamaktadır. Tüm soru ve destek talepleriniz için sayfanın sağ alt köşesinde bulunan canlı destekten 7/24 bilgi alabilirsiniz ! Keyifli alışverişler ! >>>..
688,71₺
Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)