Menu
Sepetiniz

Subap Ve Parçaları

Supap denilen motor parçaları sıvıların ve akışkan yapılıların transferlerini düzenleyen, yay vasıtasıyla gerginliği oluşturup dik biçimde gel git hareketi yapan hayati önem taşıyan otomobil parçasıdır. Bir motor çeşidi olan içten yanmalılarda mevcut olarak görülen supap, boru düzeneklerinde gaz ve yahut sıvı formundaki yakıtların transferlerini düzenlemekle yükümlüdür. Motorlarda yakıt ile oksijen birleşimini veya yalnızca oksijenin motora geçişini sağlar. Arabalarda kullanılmakta olan supaplar, gerçekleştirdikleri git gel hareketleri sayesinde motora yakıtın ve oksijenin girişiyle salınımını düzenler. Emme subabı açıldığı zaman motor silindirlerine yakıt ile hava bileşeni giriş yaparken, egzoz subabı açıldığı zaman ise yakıt ile hava birleşiminin yanması ile sonradan var olan egzoz gazı motordan salınır. Bu supapların tümü kapalı halde bulunurken ise silindirin bütünlüğü sağlanarak yanma olayı gerçekleşir.

Bu yanma olayının gerçekleşmesi vasıtasıyla var olmuş olan gaz ise egzoz supapı denilen bir diğer parça yardımıyla dışarıya salınır.


Supap denilen motor parçaları mekanik ve ısı bakımından çok dirayetli olmakla beraber paslanma riskine karşı da oldukça sağlamdırlar. Subab parçasındaki mekanik gerilimler, supap kafası denilen bölümdeki ateşlenme sırasında ve de supap parçasının kapanması sırasında görülür. Bu bahsedilen gerilimler subabın üretim formunun doğru biçimlerde oluşturulması vasıtasıyla engellenebilmektedir. Supapların üzerinde yanma odası sebebiyle aşırı yoğunlukta bir ısı yükü oluşur. Subablar açık vaziyette iken egzoz subabı, egzoz gazının da yükseltme eğilimi gösterdiği bir sıcağa maruz kalır. Supapların soğutulma olayı, supap oturtma alanı ile silindirin kafası arasındaki ısı transfer durumu sayesinde yapılabilmektedir. Emme subabı denilen parçalar çalıştıkları sırada 300 ila 500 derece gibi yüksek ısılara ulaşabilirken, egzoz supapları 1000 derecelere kadar yükselen sıcaklıklara ulaşabilir. 


Parçaları

Supap başı veya supap tablası denilen parça silindir içinde çalışmakta, ayrıca açıldığı zaman havanın sirkülasyonuna, kapandığı zaman ise sızdırmazlığa olanak tanıyan, doğrudan yanma odasıyla etkileşim içindeki parçadır. Yüksek derecelerdeki ısı, basınç ve makinesel darbeleri alabilecek bu parça sağlam ve yeteri düzeyde et kalınlığına sahip olmak zorundadır.  Bir diğer parça olan supap tablası ve supap sapı bölümlerinin birleştiği alana da boyun ismi verilir, bu bölüm bükülme ve kırılmaya karşı dirayetli olabilmesi maksadıyla dolgulu ve kavisli yapıdadır.