Menu
Sepetiniz

Depo Kapağı

Depo Kapağı, araçların yakıt deposunun kapağıdır. Araçlar benzinle, mazotla ve LPG ile çalışabilirler. Kullanılan yakıt farklı olsa da araçlar hareket etmek için petrolün damıtılması sonucu elde edilen ürünlerin yanması ile açığa çıkan enerjiyi kullanırlar. Bu enerjiyi hareket eylemine çevirebilmek için araçların yakıtları güvenli olarak yakması gerekmektedir. Bu güveni sağlamak ve olası patlamaların önüne geçebilmek için yakıt deposu ve bu deponun kapağı önemli bir göreve sahiptir. Deponun arızalı olduğu ve depo kapağının bulunmadığı araçların kullanımı tehlikeli ve uygulanmaması gereken bir davranıştır. Yakıt yanıcı bir madde olması ve kolay alev alması sebebiyle ateşten uzak tutulması gereken bir madde konumundadır. Ateşli sistemlerden oluşan ve yakıtı yakarak enerji üreten araçlarda yakıtın tamamının yanma tepkimesine girmesi olası patlamaları oluşturabileceği sebebiyle istenmeyen bir durumdur. Bu sebeple araçlarda yakıtın tamamının yanma tepkimesine girmesine engel olan mekanizmalar bulunmaktadır. Depo kapağı da yakıtın dışarı sıçramasıyla oluşacak olumsuz durumları engellemek için gerekli olan bir parçadır. Ayrıca uçucu maddeler olan yakıtlar depo kapağının olmadığı ya da kapalı olmadığı durumlarda buharlaşarak araç deposunu boşaltabilirler. 

Depo Kapağının Yeri 

Depo kapağının yeri özellikle araç kullanmaya yeni başlayan sürücüler tarafından sık sık karıştırılır. Buna çözüm olarak yeni model araçlarda yakıt göstergelerinde deponun aracın hangi tarafında olduğunu gösteren ok şeklinde işaretler bulunmaktadır. Sürücüler bu işaretlere bakarak yakıt almak istedikleri istasyona bu şekilde araçlarını yanaştırabilirler. 

Depo Kapağı Kapatılmazsa Ne Olur?

 Araç depoları benzin, mazot ve LPG gibi hem yanıcı hem de uçucu maddelerle doludur. Araç depolarının kapaklarının kapatılmaması durumunda depo içerisindeki uçucu sıvı yakıtlar buharlaşabilir ve araç sahibini zor durumda bırakabilir. Yanıcı maddeler araç deposunun dışına fışkırabilir ve ateş ile tepkimeye girmeleri durumunda olumsuz sonuçlara neden olabilirler. Ya da araç deposuna kapağı kapalı olmadığı için dışarıdan yabancı ve araç motoruna zarar verebilecek maddeler kaçabilir. Her durumda araç ve araç sahibi olumsuz etkileneceğinden dolayı araç deposunun kapağını kapalı tutmak araçlarını korumak isteyen araç sahipleri tarafından uygulanması gereken bir önlemdir. 

Model: valeo 247600
Yakıt Depo Kapagi +Anahtari Peugeot 206 1998  sonrası  kasa için uyumludur ürün valeo marka kaliteli orjinal üründür Peugeot 206 1998 model yakıt depo kapağı Peugeot 206 1999 model yakıt depo kapağı Peugeot 206 2000 model yakıt depo kapağı Peugeot 206 2001 model ya..
225,00₺
Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)