Menu
Sepetiniz

Elektrovana

Elektrovana, bir diğer ismiyle selenoid valf, elektriksel sinyal aracılığı ile açılıp kapanabilen akışkanların kontrol edilmesinde görev alan vanaların genel ismidir. Bu nedenle selenoid vana adı ile de bilinmektedir. Selenoid valfler araçta su, yağ, hava karışımı, buhar gibi yapıların tamamında kullanılmaktadır. Bu parça motora bağlıdır. Bu sebeple aracın elektrik aksamları arasında yer alır ve bu parçadan gelen sinyaller motor kontrol ünitesinden alınmaktadır. Bu parça vana görevi görmesi sebebiyle aracı çalıştırmaya yarayan malzemelerin dağıtımını yapmak ile sorumludur. Bu parça araçların çalışması için oldukça önemlidir. Arızalanması halinde mutlaka hemen arızasının tamir edilmesi gereklidir. Bozuk bir elektrovanaya sahip olan araçların kullanılması o araçlarda çözülmesi, tamir edilmesi daha zor ve daha maliyetli sorunlara yol açabilir. Motoru direkt olarak etkileyen elektrovana bozulduğunda motoru da olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple elektrovana arızasının erken tespit edilmesi gereklidir. 

Elektrovana Arızası Belirtileri Nelerdir?

Elektrovana arızası araçların motor aksamına da zarar verebilir. Vites geçerken dökülen parçalar varmış gibi ses geliyorsa, bir ya da birden fazla vitese geçemiyorsa, vites geçerken araç devrinde normalinden çok daha fazla yükselme meydana geliyorsa gibi durumlar araçlarda elektrovana parçasının arızalı olduğunu işaret ediyor olabilir. Ancak bunlar ve bunlar gibi durumlar kesin olarak elektrovana arızasını tespit edemez. Sadece bu sebeplerden dolayı elektrovananın bozuk olduğu kanısına ulaşmak doğru olmaz. Araçlarda düzenli ve doğru bir şekilde bakım yapılmaması, yapılan son bakımın üzerinden uzun zaman geçmiş olması araçta çeşitli arızalar meydana getirebilir. Araçların arıza yapmasına sebep olan diğer nedenler ise; bobin yanması, araç parçalarının kirli olması, güç kaynağı arızaları olarak yorumlanabilir. 

Elektrovana Fiyatları Nedir?

Elektrovana fiyatları, aracın cinsine, modeline, markasına göre ve parçanın özelliklerine, üretimine göre değişiklik göstermekte olup 400-1000 TL aralığında alınabilmektedir. Parça fiyatları bu aralıkta olan elektrovana tamirciler tarafından tamir edildiğinde, tamiri yapan kişinin araçtaki arızaları değerlendirmesi, uygun parçaları temin etmesi ve kendi kazancını da ortaya koyması açısından farklı tamirciler tarafından farklı fiyat aralığında olarak belirlenebilmektedir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.