Menu
Sepetiniz

Gaz Kelebeği

Gaz kelebeği, gaz pedalına basılması sonucunda gaz teli tarafından yerinden oynar ve açılır. Kelebeğin açılması motora hava gitmesini sağlar. Gaz pedalına daha fazla basılması gaz kelebeğini daha fazla etkileyeceği için motora giden hava miktarını arttırır ve motordaki hava yakıtla yanma tepkimesine girdiği için buradan çıkan enerji hareket enerjisine dönüşür. Bu sebeple gaz pedalına basıldığında araç harekete geçer pedala daha fazla basılması aracın hareket hızını attırır.

Gaz kelebeği araçlar için önemli olan parçalardan bir tanesidir. Motordaki yakıtın yanması için gerekli olan havayı sağlayan gaz kelebeği, sürücü gaz pedalına bastıktan sonra gaz teli tarafından çekilerek açılır ve motora hava gitmesini sağlar. Motora giden hava motordaki yanıcı yakıt ile yanma tepkimesine girer ve motor enerji üreterek aracın hareket etmesini sağlar. Gaz pedalına daha fazla basılması gaz telini daha fazla çekeceği için gaz kelebeğinin daha fazla havayı motora aktarmasına sebep olur ve bu da aracın hareketini hızlandırır. Gaz kelebeğinin bakımının yapılması gerekli tamir işlemlerinin aksatılmaması gerekmektedir. Aksi taktirde gaz kelebeği gaz pedalında takılı kalabilir ve bu da aşırı hızlanmadan dolayı kazalara neden olabilir. Ayrıca gaz kelebeğinin doğru çalışmaması aracın çok yüksek devirde çalışmasına ve çok fazla miktarda yakıt harcamasına neden olabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı araç sahipleri gaz kelebeğinin bakımını yapmalı tamir ihtiyaçlarını aksatmamalıdır. 

Gaz Kelebeği Fiyatları Nedir? 

Gaz kelebeği fiyatları, aracın modeline, markasına ve gaz kelebeğinin üretici firmasına göre değişiklik göstermektedir. Gaz kelebeği fiyatları ortalama olarak 600-1500 TL olmalarının yanında tamirinin işinin uzmanı kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Tamiri yapan kişiler gaz kelebeğinin fiyatı araçtaki arıza durumu ve kendi el emeklerini değerlendirerek fiyatlandırma yapmaktadırlar. 

Araçlar için önemli bir parça olan gaz kelebeği tamiri yapılırken araç için uygun olan parçalar tercih edilmeli ve tamirin profesyonel tamirciler tarafından yapılması gerekmektedir. Parçanın yanlış takılması veya yanlış parçanın kullanılması aracın diğer parçalarına da zarar verebilir. Aracın diğer parçalarına zarar gelmemesi ve sürücünün araç içerisinde zorluk yaşamaması için tamir işlemlerinin doğru şekilde yapılması gerekmektedir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.