Menu
Sepetiniz

Gaz Teli

Gaz teli, araçlarda sürücü tarafından gaz pedalına basıldığında harekete geçen bir parçadır. Pedala basıldığında, gaz pedalının alt kısmındaki dönme hareketi teli çeker. Telin çekilmesi, aracın motor bölümünde bulunan gaz kelebeğinin açılmasını ve motora gaz(hava) gitmesini sağlar. Pedala basma oranı telin çekilme oranını etkiler ve bu da motora giden gaz miktarını değiştirir. Pedala basılmadığında ise gaz teli boşta kalır, gaz kelebeği motorun durmaması için belli miktarda gaz gidecek şekilde açık kalmaya devam eder ve motor durmadan çalışmaya devam eder. Bu özellik araçların trafikte durmak zorunda kaldıkları yerlerde, tekrar hareket etmeleri için motoru yeniden çalıştırmaya gerek kalmaması açısından faydalıdır. Gaz teli arızası motora iletilen gaz miktarını etkilemesi sebebiyle hızlanma konusunda istenmeyen etkiler doğurabilir.

Gaz Teli Arızası 

Gaz teli, motora giden gaz miktarına etki eden bir parça olması nedeniyle bozulması durumunda hız göstergesinde değişiklik oluşacaktır. Pedala az basılmasına rağmen hız göstergesi yüksek ve araç hızlıysa ya da pedala çok basılmasına rağmen hız göstergesi az ve araç yavaşsa gaz teli bozulmuş olabilir. Gaz teli kopmuş ya da gevşemiş olabilir. Gaz teli gevşemişse sıkılmalı, kopmuş ise araç tamiri yapan yetkili servis tarafından değiştirilmelidir. Gaz telinin gevşek veya sıkı olmaması, araçların hız göstergelerinde yanlışlık olmaması için gereklidir. Hız göstergeleri sürücülerin kurallara uymaları ve fazla hız yapmayarak kaza yapmamalarını sağlaması açısından önemlidir.  Gaz telinin bozuk olması sürücülerin aşı hızdan dolayı kaza yapmalarına neden olabilir. Gaz teli arızalı olan araçlar trafiğe çıkmamalı ve en kısa sürede tamiri yapılmalıdır. Gaz telinin arızalı olması gaz pedalının takılı kalmasına da sebep olabilir bu durum da trafikte sürücüleri zor duruma sokabileceği için gaz teli arızasının en kısa sürede tamir edilmesi gerekmektedir. 

Gaz Teli Tamiri Nasıl Yapılır?

Gaz teli, gevşek ise ilk olarak gaz telini açmak, telin gerginliğini ayarlamak daha sonra yeniden takmak gereklidir. Gaz teli kopmuş ise gaz telininin yenisini satın alıp eskisi ile değiştirmek gereklidir. Yeni alınan gaz telini takarken telin gerginliğini ayarlamak önemlidir.


Bu kategoride ürün bulunamadı.