Menu
Sepetiniz

Rolanti Valfi

Rölanti Valfi, araçlarda gaz pedalına basılmadığı zamanlarda aracın durmamasını sağlayan parçadır. Araçlarda gaz pedalına basıldığında, gaz teli adındaki parça gaz kelebeğinin açılmasını ve motordaki yakıtın havayla tepkimeye girmesini sağlamak için gerekli olan havanın motora iletilmesini sağlar. Ancak gaz pedalına basılmadığı zamanlarda aracın durmaması için yine motora belli miktarlarda hava iletilmesi gereklidir. Gaz pedalına basılmadığı zamanlarda motora hava iletilmesini sağlayan parça ‘’rölanti valfi’’ olarak adlandırılır. Enjeksiyonlu yakıt sistemine sahip olan araçların tamamında rölanti valfi adındaki parça bulunur. Rölanti valfi aracın, gaz pedalına basılmadığı zamanlarda dakikada 700-900 devir aralığında çalışmasını sağlar. Rölanti valfinin görevlerinden bir başkası ise klima kompresörünün motora verdiği yükü dengeleyen bir parça olmasıdır. Rölanti valfi olmasaydı araç rölanti durumunda, gaz pedalına basılmadan çalışmaya devam ettiği durumda klima çalışırsa motora fazladan yük biner ve araç motoru dururdu. Rölanti valfi ise bu durumda daha fazla hava gönderir. Klima açıkken rölantinin yükselmesinin sebebi budur. 

Rölanti Valfi Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araç rölanti halindeyken, devir saatinin yukarı aşağı hareket ederek rölanti dalgalanmasının yaşanması. Aracın gaz pedalına basılmadığı durumlarda durması. Motorun hareket ederken yüksek devirde çalışması rölanti valfinin arızalı olduğunu ifade eden durumlardan bazılarıdır. Rölanti valfi bozuk ise araç bilgisayarı gösterge panelinde motor arıza lambası yakar. 

Rölanti valfinin arızalı olması ve tamir edilmemesi aracın çalışırken hem gaz kelebeğinden hem de rölanti valfinden hava alması sebebiyle çok yakmasına ve yüksek devirde çalışmasına neden olabilir. Rölanti valfinin bozuk olduğu durumlarda tamirinin yapılması aracın diğer parçalarına da zarar verilmemesi için gereklidir. 

Rölanti Valfi Ücretleri Nedir?

Araçların modeline, türüne göre değişmekte olup rölanti valflerinin ortalama fiyatı 100-300 TL aralığındadır. Rölanti valflerinin değişimi her tamirciye göre farklı ücretlere göre yapılabilir. Araç tamircileri valf fiyatı araçtaki arıza tespitine ve eş emeklerine göre farklı fiyatlara tamir işlemini yapmaktadırlar. Rölanti valfinin arızalanması sebebiyle değiştirme ihtiyacı duyan araç sahipleri ortalama olarak 200 TL olan bir ücretle araçlarını tamir ettirebilirler.

Bu kategoride ürün bulunamadı.