Menu
Sepetiniz

Şamandıra ve Pompa

Yakıt şamandırası araçların yakıt deposunda bulunur. Halk arasında ismi benzin şamandırası ya da depo şamandırası olarak bilinmektedir. Şamandıranın görevi, depoda bulunan yakıt miktarını sinyal yardımı ile aracın yakıt gösterge panosuna iletmektir. Bu sayede sürücü depodaki yakıt miktarı hakkında bilgi sahibi olabilir ve aracın yolda kalması gibi olumsuz durumların önüne geçilebilir. 

Şamandıra yakıt deposunun içerisinde yakıt yüzeyinde duracak şekilde konumlanmıştır. Depodaki yakıt miktarı azaldıkça sistemde bulunan kol aşağı doğru hareket eder ve şamandıranın konumu belirlenir. Bu konum yakıt gösterme paneline iletilir ve sürücü yakıt miktarı konusunda bilgi sahibi olur. Şamandıranın arızalanması ve işlevini yerine getirememesi, sürücünün yakıt miktarı hakkında bilgi sahibi olmasına engel olur ve yolda kalma gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Şamandıranın bozuk olduğu; yakıt göstergesinin doğru çalışmaması, depo dolu olmasına rağmen yakıt göstergesinin boş göstermesi veya depo boş olmasına rağmen yakıt göstergesinin dolu göstermesi, yakıt göstergesinin sürekli dolu, boş göstermesi, yakıt göstergesinin kararsız yapıda sürekli hareket halinde olması gibi nedenlerle anlaşılabilir. Yakıt şamandırası kolay ve sık sık bakım yapılamayan bir araç parçası olması sebebiyle arızalanmaları araç sahipleri için sorun çıkartabilmektedir.

Yakıt Pompası Nedir?

Dizel araçlarda benzinli araçlara göre faklı yakıt pompaları mevcuttur. Yakıt pompası yakıt deposundaki yakıtı motora iletmeye yarayan araç parçasıdır. Yakıtı motora ileten yakıt pompası hem de yakıtın uygun basınç ve sıcaklıkta yakılmasına ve oluşan enerjinin motor silindirlerine iletilmesini sağlar. Mazot pompasının iyi çalışmaması motora yeterli yakıtın gitmesine engel olacağından dolayı aracın düzgün çalışmasına engel olabilir ve araç içindeki diğer parçaların da olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Yakıt pompasının bakımlarının düzenli olarak yapılması ve tamir ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir. Bakımı yapılmayan yakıt pompası yakıt deposuna ve motora zarar verebileceği için yakıt pompasının tamirlerinin yapılması gerekmektedir.  300 TL ve 6 bin TL gibi fiyatları bulunan yakıt pompası özellikleri, araçlara uygunluğu, araçların modelleri gibi sebeplerden dolayı fiyatlarda farklılık gösterebilmektedir. Motor çalışırken devreye giren yakıt pompası arızalı olduğunda motoru da bozabileceği sebebinden dolayı tamir ettirilmelidir.

Bu kategoride ürün bulunamadı.