Menu
Sepetiniz

Yakıt Sistemi Sensörleri

Araçlarda yakıt sistemlerinin denetlenmesini gerektiren çok sayıda işlem gerçekleşmektedir . Yakıt sistemleri sensörler tarafından denetlenmekte ve yine bu sensörler tarafından sürücülere gerekli bilgiler iletilmektedir . Sürücüler de bu sensörler sonucu araçları hakkında bilgi edinirler ve araçlarının arızalı olup olmadığını kontrol ederler . Yakıt sistemi sensörleri yakıtın basıncını ölçmeye ve enjektörler ile motora iletilmesine yardımcı olan parçalar olarak tanımlanabilir . Yakıt sensörleri yakıtın durumuyla ilgili bir çok bilgiyi elektronik olarak sürücüye iletmeyi planlar . Yakıtın miktarı , sıcaklığı , basıncı , gibi durumları sürücüye iletmeyi görev alan yakıt sistemi sensörleri görevlerini başarı ile yapmak için sık sık bakım ve tamir işlemlerine girmesi gereken bir araç aksamıdır . 

Yakıt Sistemi Sensörleri Arızalanırsa Ne Olur ? 

Yakıt sistemi sensörleri , yakıt miktarını sürücüye belirtmesinin yanında yakıtın basınç ne sıcaklık gibi fiziksel değişimlerini de kontrol etme özelliklerine sahiptir . Motorlara iletilen yakıtın motor için uygun olan basınç ve sıcaklıkta olması için denetlemeler yapan sensörler  , sürücülere aracın durumu hakkında doğru bilgileri verme sorumluluğu taşırlar . Araçları hakkında doğru bilgi edinen sürücüler de gerekli olan tamir ve bakımları buna bağlı olarak gerçekleştirirler . Bu sebeple sensörlerin hatasız olması sürücülere bilgi sağlamak açısından gereklidir . Hatalı olan sensörler aracın farklı parçalarının da arızalı olmasına sebep olabilirler . Araçlarının durumu hakkında da bilgi sahibi olamayan sürücüler arızalı araçları kullanmaya devam ederek tehlikeli sürüşler yaşayabilirler ve kendi hayatlarını riske atabilir ya da araçlarının daha büyük hasarlar almasına neden olabilirler . 

Yakıt Sistemi Sensör Fiyatları Nedir ?

Yakıt sistemi sensör fiyatları yakıtın sıcaklığını , basıncını ve miktarını ölçen farklı sensörler bulunması ve bu sensörlerin çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir . Ortalama olarak 100-800 TL aralığında olan yakıt sistemi sensörlerinin fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Sensörlerin tamirinin uzman kişiler tarafından yapılması sensörlerin ve diğer araç parçalarının zarar görmemesi , doğru çalışması açısından tercih edilmesi gereken davranışlardan bir tanesidir .